زيردريايی

تأمین نیرو(توان) زیردریایی:

 

زیر دریایی های هسته ای از راکتورهیی هسته ای ،توربین های بخار  و گیربکس های  کاهشی برای حرکت دادن شفت اصلی ملخ استفاده می کنند که نیروی تراستی به سمت جلو و یا عقب را تولید می کند همچنین از یک موتور الکتریکی نیز که کار یکسانی انجام می دهد در مواقع اضطراری کمک می گیرند.

همچنین زیر دریایی ها نیاز به نیروی الکتریکی دارند که بتوانند تجهیزات الکتریکی را به کار گیرند که برای این کار زیر دریایی ها مجهز به موتور های دیزل (که سوخت را می سوزانند)و یا راکتورهای هسته ای (که هسته اتم را می شکافند)هستند.

همچنین زیر دریایی ها می توانند از نیروی باتری استفاده کنند که خود این باتری ها توسط باتری های دیزل و یا راکتورهای هسته ای شارژ می شوند

در مواقع ضروری از نیروی الکتریکی باتری ها فقط برای حرکت اولیه زیر دریایی استفاده می شود. زیر دریایی های دیزلی مثال های خوبی از ترکیب نیرو هستند چرا که اغلب از تعداد دو یا بیشتر موتور دیزلی استفاده می کنند. ممکن است همه موتور ها با هم کار چرخاندن شفت ملخ و شارژ باتری ها را انجام دهند و یا ممکن است یک موتور شفت ملخ را بچرخاند و بقیه موتورها ژنراتور را بچرخانند.

موتور های دیزلی برای کار نیاز به هوا دارند بنابرین زیر دریایی باید روی سطح آب باشد و در هنگام غوطه ور شدن کامل زیر دریایی با موتور دیزلی باتری ها باید کاملاً شارژ باشند و محدودیت در تکنولوژی شارژ باتری ها به طرز شدیدی بر مدت زمانی که زیر دریایی با موتور دیزلی می تواند در زیر آب باشد تأثیر گذاشته و آن را دچار محدودیت می کند.

حال آن که به کار گیری نیروی هسته ای مزیت بزرگی در زیر دریایی ها دارد ژنراتورهای هسته ای به اکسیژن نیازی ندارند بنابرین یک زیر دریایی هسته ای تا هفته ها می تواند در زیر آب بماند همچنین مدت زمان نگهداری (طول عمر)سوخت هسته ای بسیار بیشتر از سوخت دیزلی است و یک زیر دریایی هسته ای برای سوخت گیری مجدد نیازی به آمدن به سطح آب را ندارد.

راکتور با تولید گرما بخار کمورد نیاز یک توربین بخار را تأمین می کند و توربین شفت ملخ را به خوبی موتور الکتریکی حرکت می دهد.

دو تفاوت عمده مابین راکتورهای تجاری و راکتورهای به کار رفته در کشتی های هسته ای وجود دارد:

_راکتور موجود در کشتی ها کوچکتر است.

_راکتور در کشتی هسته ای از سوخت غنی شده استفاده می کند تا بتوان با راکتوری کوچکتر انرژی بیشتری دریافت کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ناوبری   

نور در مسافت زیادی زیر آب ودر اقیانوس نمی تواند نفوذ کند بنابرین در حقیقت زیر دریایی ها در حالتی کور باید حرکت و ناوبری کنند.

بنابرین زیر دریایی ها مجهز به نقشه های ناوبری و ناوبری مصنوعی هستند.

هنگامی که زیر دریایی در سطح آب حرکت می کند از طریق ناوبری مصنوعی GPS  [1]

 

  عرض و طول جغرافیایی اش را به دققت مشخص مکی کند.اما هنگامی که زیر دریایی در آب غوطه ور است این سیستم قادر به انجام کار نمی باشد و در زیر آب زیر دریایی از سیستم هدایت اینرسی [2]    که ترکیبی از  سیستم های مکانیکی و الکتریکی است استفاده می کند. که با به کار گرفتن ژایروسکوپ ها مسیر حرکت زیر دریایی را با توجه به یک نقطه ثابت (آغاز حرکت) نگه می دارد.

سیستم هدایت اینرسی تا 150 ساعت به طور دقیق کار می کند و بعد از آن باید بوسیله یکی از سیستم های GPS ، رادیویی،رادار و یا ماهواره موقعیت خود را تنظیم کند.

توسط این سیستم ها زیر دریایی می تواند صدها فوت زیر سطح آب به دقت ناوبری کند.

برای موقعیت یابی هدف، زیر دریایی از Sonar [3] فعال[4] و غیر فعال[5] استفاده میکند.

Active sonar  امواج صوتی را در آب می فرستد که به هدف برخورد کرده و به سمت زیر دریایی باز می گردند ، با دانستن سرعت صوت در آب و مدت زمان رفت و بازگشت موج صوتی تا هدف کامپیوترها به سرعت فاصله ی مابین زیردریا یی و هدف را محاسبه می کنند.

وال ها ،دلفین ها و خفاش ها برای یافتن موقعیت شکارشان از همین روش استفاده می کنند.

Passive Sonar  فقط شامل گوش دادن به صداهای تولید شده از طرف هدف است.

از Sonar همچنین برای سیستم ناوبری اینرسی می توان استفاده کرد بدین طریق که سیستم به شناسایی شکل کف اقیانوس و یا موانع موجود در مسیر حرکت می پردازد.

 

زیر دریایی های نظامی:

به احتمال بسیار قوی زیر دریایی های نظامی عملاً متفاوت با سایر زیر دریایی ها می باشند.

باتوجه به اطلاعات کسب شده از زیر دریایی ها می توان این گونه بیان کرد که زیر دریایی ها برای نیروهای نظامی بسیار مفید می باشند چراکه موقعیت یابی آن ها دشوار بوده به خصوص در زمانی که درنواحی عمیق اقیانوس ها ودریاهی قرار می گیرندو آسیب زدن و نابود کردن آنها نیز در اعماق آبها بسیار دشوار است.

یک شاخه از علوم زیر دریایی ها که در کاربرد های نظامی بسیار مورد توجه قرار گرفته است حرکت بدون صدای زیددریایی در زیر آب می باشد که به آن ها اجازه می دهد به هدف نزدیک شده بدون آن که مورد شناسایی قرار گیرند به آن ضربه بزنند. زیر دریایی های مدرن معمولاً به شکل سیگار برگگ(دو سر تیز) می باشند که آن را در لصطلاح رسمی بدنه اشک شکل می نامند که الگو برداری آن با الهام ازبدنه ی نهنگ ها می باشد. که این شکل زیر دریایی درگ هیدرودینامیکی را کاهش داده و اجازه می دهد زیر دریایی سریعتر حرکت کند.

همچنین در زیر دریایی های نظامی برای فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز ازروش تجزیه آب استفاده می شود.


[1]  Global Positioning System

[2]  Inertia Guidance Systems

[3]   Sound Navigation And Ranging

[4]   Active Sonar

[5]    Passive Sonar

/ 3 نظر / 63 بازدید
فاطمه

سلام خوبی به خاطر مطلبت مرسی

فاطمه

من آپ کردم يه مطلبی نوشتم که خوشحال می شم بيايی و نظرت رو همين طور اگه می تونی راه حلی ازايه بدی بنويسي منتظرم

mux.ir

شرایط کار برای برنامه نویسان سیستم خرید و فروش پروژه ها و محصولات نرم افزاری با آغاز ماه مهر 1389 شروع بکار کرد . در این سیستم برنامه نویسان میتوانند با ثبت نام رایگان پروژه های نرم افزاری و همچنین محصولات نرم افزاری خود را جهت فروش در سایت قرار دهند . این سیستم روشی کاملا مطمئن و بدون سرمایه را جهت کسب درآمد در اختیار تمام برنامه نویسان اهم از مبتدی تا حرفه ای قرار میدهد . همچنین از مزیت های این سیستم علاوه بر ثبت نام رایگان ، تعیین قیمت پروژه و محصول نرم افزاری توسط خود برنامه نویس نیز میباشد . شما میتوانید با ورود به صفحه ی اصلی سایت www.mux.ir و انجام مراحل ثبت نام از مزایای این سیستم بهره مند گردید. همچنین پس از ثبت نام تمام راهنمایی های لازم جهت کار با سایت به شما ابلاغ خواهد شد . لینک صفحه ثبت نام سایت : http://www.mux.ir/component/user/register.html