اتوکد

با عرض سلام خدمت دوستان گرامي

 

به خاطر اينكه برنامه اتوكد يك برنامه كاربردي براي دانشجويان هوافضا و مكانيك بوده و براي ترسيم طرح هايشان بايد كار با اين نرم افزار را فرا بگيرند تصميم گرفته ام همانند نرم افزار هاي كيوكد و ترك‌فويل ، آموزش آن را در وبلاگ قرار دهم .

 

قبل از شروع آموزش اتوكد از دوستي كه مرا در تهيه اين مطالب ياري نمودند تشكر مي‌كنم.


 

آشنايي با پنجره هاي اتوكد

 

پنجره برنامه اتوكد به پنج قسمت تقسيم شده است كه به شرح زير مي باشد

 

نوارهاي منوي كركره اي

 

نوارهاي ابزار مستقل شده يا شناور

 

ناحيه ترسيم

 

پنجره دستور

 
 

نوار ابزار منو

 

شكل زير آرايش معمول پنجره اتوكد را نشان مي دهد ، كه قسمت بالاي آن نوارهاي كركره اي و نوار ابزار منو و در سمت چپ پنجره و در زير نوار ابزار منو، نوار ابزارها و در پايين صفحه پنجره دستور قرار دارد.

 

autocad.JPG

 

بسياري از قسمتهاي اتوكد را مي توان به آساني جابجا كرد مثلا مي توان نوار ابزار را از محل پيش فرض به هر نقطه اي از صفحه نمايش انتقال داد كه زماني كه نوار ابزار را از مكان پيش فرض جابجا كنيم اصطلاحا مي گوييم نوار ابزار شناور است.

 

نوار منو كه در قسمت بالاي پنجره اتوكد قرار دارد فهرست دستور ها را ارائه مي كند كه از نوع كركره اي بوده و مي توان دستورهاي مورد نظر را از آنجا انتخاب نمود.

 
 

 منو هاي كركره اي

 

در برنامه اتوكد نيز مانند ساير برنامه هاي تحت ويندوز منوهاي كركره‌اي روشهاي آساني را براي دستيابي كنترل‌هاي عمومي ارائه مي كنند. در اين منوها ، دستورها و تابعهايي كه فرامين اصلي را در برنامه اتوكد اجرا مي كنند را خواهيم ديد.

 

گزينه هاي موجود در منوي كركره‌اي ، عمليات هاي زير را انجام مي دهند

 

ظاهر كردن منو‌هاي مخفي و مخفي كردن منوهاي موجود

 

اجراي فرامين بدون استفاده از نوار ابزارها

 

افزايش فرامين موجود در نوار ابزارها

 
 

پنجره دستور

 

اين قسمت اتوكد نسبت به ورودي‌ها عكس العمل نشان مي دهد و حالتهاي مختلف فرامين صادر شده را نشان داده و به م اجازه انتخاب مي دهد. در ضمن اين پنجره همانند يك بايگاني عملياتهاي ما را بر روي نقشه موجود در اتوكد ثبت مي كند.

 
 

نوارهاي ابزار

 

با توجه به اينكه نوار منو مجموعه كاملي از فرامين را در بر مي گيرد اما بكارگيري فرامين از طريق نوار ابزارها سريعتر و آسانتر مي باشد. نوار ابزارهاي پيش فرض اتوكد شامل متداولترين فرامين اتوكد مي‌باشد و براي اضافه نمودن ديگر فراميت در صورت نياز به نوار ابزارها بايد از منو كركره‌اي كمك گرفته و تنظيمات پيش فرض نوار ابزار را تغيير داد. كه مي توان به نوار ابزار موديفاي(اصلاح كننده) و دراو (رسم كننده) اشاره نمود.

 

نكته: براي اضافه نمودن ابزارها مي‌توان از منو وييو (ظاهر) گزينه تول بارس (نوار ابزار) را انتخاب نمود و سپس ابزار ها را به دلخواه ظاهر يا مخفي كنيم

 
 
/ 2 نظر / 17 بازدید
donya

دوست خوبم از اينکه به وبلاگم اومدی ممنون .راستش نوشته های و اموزش وبلاگت خيلی مورد استفاده منه.........موفق و پيروز باشی.

گل هميشه بهار

سلام محمود عزيزم . اول از همه ممنون از اينگه به کلبه ی من سر زدی . وبلاگ واقعا مفيدی داری مهربون خيلی خوشحال ميشم که اگه مايل باشی لينکتو داشته باشم